list.gif
Meditační centrum v Kandubodě (Bhikkhu Kusala) Tisk
Meditační centrum Sumathipálo Na Himi v Kandubodě
Během listopadu 2005 jsem na Srí Lance navštívil s dalšími českými mnichy několik klášterů, které měly dobrou pověst co do možnosti intenzivní meditace. Chtěli jsme najít dobrého a zkušeného učitele Dhammy, který by nás mohl vést v meditaci i v mnišském životě. Mezi tři nejvyhlášenější místa s dobrým meditačním učitelem patřil rozlehlý pralesní klášter Na-Uyana nalézající se u vesnice Pansiyagama v kraji Kurunagala. Představenym je zde ctihodný Ariya Dhamma a hlavním meditačním učitelem jeho žák ctihodný Ariya Nanda. Druhým místem byl další pralesní klášter a meditační centrum Meetirigala Nissarana Vanaya, kde učí Dhammu a meditaci ctihodný Dhammajeeva (viz články o Meetirigale od bhikkhu Kálakusaly a Davida Valoucha). My jsme se nakonec rozhodli zůstat na třetím místě, v nově vybudovaném meditačním centru Sumathipálo Na Himi Sénasun Árána, které leží asi 25 km od Kolomba ve vesnici Kanduboda, hned vedle staršího a velmi známého Kanduboda Vipassana Meditation Centre.

Když vystoupíte na křižovatce v Kandubodě z autobusu č. 224 z Kolomba do Pugody a zahnete doprava, dostanete se asi po 300 metrech k vjezdu do meditačního centra (a také kláštera) Sumathipálo Na Himi. Toto centrum založil v roce 2002 ctihodný Pemasiri Théra, přední žák ctihodného Sumathipála, jednoho z nejvýznamnějších novodobých meditačních učitelů na Srí Lance. Pokračujeme-li cestou do meditačního centra, dojdeme kolem domu pro zaměstnance až k přijímací kanceláři. Hned naproti ní se nalézá kuchyně a jídelna, kde je každý den od 6.15 hod. připravena snídaně, od 11.15 hod. oběd a večer pro laiky i malá večeře.

Parková úprava tropické vegetace s několika lotosovými jezírky a ajurvédickými a okrasnými rostlinami vytváří klidné prostředí, velmi příjemné pro kultivování mysli a meditaci. V areálu centra se nalézá asi 50 kuti, tj. menších chatek, které jsou na obecně chudé srílanské poměry velmi pohodlné a dobře vybavené. Každá má své sociální zařízení, sprchu a kuchyňský koutek. Jedna část centra je určena ženám, jedna mužům (laikům) a jedna mnichům.

Uprostřed meditačního centra se nalézá větší budova, kde také bydlí představený kláštera. Zde probíhají přednášky o Dhammě, společné recitace (tzv. puja) a další společenské události. Součástí tohoto objektu je i rozsáhlá knihovna, kde naleznete vedle Pálijského kánonu důležitou literaturu o buddhismu a meditaci v angličtině, sinhálštině a páli.

Letos byla v centru vybudována nová velká meditační hala, která je k dispozici všem meditujícím po celý den. Její součástí jsou i kryté chodníky pro čankamanu(meditaci v chůzi). Pro intenzivně praktikujici jsou naplánovány pravidelné rozhovory s meditačním učitelem (většinou od 9 hodin, někdy i odpoledne) a přednášky zaměřené na trenink a rozvoj mysli podle Dhammy (obvykle v 16.30 - 18.00).

Představený kláštera, ctihodný Pemasiri Théra, je mnichem 43 let. V roce 1967 obdržel od předního barmského meditačního učitele Mahási Sayadó pověřující diplom pro výuku meditace satipatthána-vipassaná na Srí Lance. Po smrti svého učitele, ctihodného Sumathipála Na Himi, je ctihodný Pemasiri považován mnohými za největší autoritu ohledně meditace na Srí Lance. Ctihodný Pemasiri dlouhodobě pobýval v Barmě, Indii, Thajsku, a Austrálii. Intenzívní meditaci satipatthána-vipassaná se věnoval také pod vedením ctihodného U Pandity. Několik let se zabýval meditačními technikami, které vyučovali Webu Sayadó (učitel S.N. Goenky) a Adžán Čá. Vedle meditace satipatthána-vipassaná má ctihodný Pemasiri letitou zkušenost s meditacemi rozvíjejícími soustředění (džhány a kasina meditace).

Ctihodný Pemasiri Théra učí milým, klidným, důstojným způsobem a s výjimečným nasazením. Je velmi přátelský a otevřený pro mysl západních meditujících. Kdokoli se chce vážně zabývat meditací satipatthána-vipassaná a respektuje pravidla meditačního centra, nalezne tu velmi dobré podmínky a oporu.

Přes celoročně horké počasí, přítomnost komárů, mušek hohapotua (jejichž jméno si po prvním kousnutí zapamatujete) a občasný výskyt hadů a štírů, mohu opravdovým zájemcům meditační centrum Sumathipálo Na Himi Sénasun Áránya bezpochyby doporučit.

Přehled základních informací:

Poloha

západ SL, nížina

Dostupnost

autobus 300m, obydlená oblast

Podnebí

trochu vlhké, teplé až velmi teplé

Dodržování vinaji

nadprůměrné

Počet mnichů

10-15

Počet kuti

50

Počet kuti s čankamanou

5

Učitel vinaji

ctihodný Pemasiri

Učitel meditace

ctihodný Pemasiri

Možnost pindapáty

individuální, vesnice cca 500m

Hlučnost

průměrná

Bhikkhu Kusala
Kanduboda, Srí Lanka, 1.2.2007


 
< Předch.   Další >
PRAVIDELNÉ SCHŮZKY: Pražské buddhistické centrum Lotus, Dlouhá třída 2, středa od 19:15