list.gif
Články
Jan Honzík: Velké buddhistické školy I - théraváda Tisk
Velké buddhistické školy a jejich vývoj
Jan Honzík

  Buddha Gótama (Buddha Šákjamuni) žil podle nejnovějších výzkumů pravděpodobně v 5. století před naším letopočtem. Buddha - probuzený a osvobozený učitel, dhamma (skt. dharma) - nauka, kterou objevil a předával, a sangha - společenství jeho následovníků, představují tři klenoty (pa. ti-ratana), k nimž se pravděpodobně všechny školy buddhismu vztahují jako ke svým základním hodnotám. Tyto tři klenoty tvoří jakýsi společný jmenovatel rozmanitých buddhistických škol a tradic, které vznikly za 2500 let od Buddhovy smrti do dneška. V následujícím článku se pokusím ty největší buddhistické školy stručně charakterizovat a poukázat na jejich historický vývoj.

Celý článek...
 
Co je to meditace? (Veronika Nevolová) Tisk
Cílem meditace, tak, jak ji již před více než dva a půl tisíci lety začal učit historický Buddha, je vhled do reality. Za pomoci meditační praxe se snažíme porozumět tomu, že věci neustále plynou a také přijmout skutečnost, že necháme-li je být a nebudeme-li se je snažit k sobě připoutávat či je od sebe odstrkovat, přinese nám to opravdový klid a vyrovnanost mysli.
Celý článek...
 
Zářící oči transpersonální psychologie (Benda & Horák) Tisk
Reportáž Honzy Bendy a Michala Horáka z transpersonální konference Delhi 2008, na níž prezentovali principy Satiterapie, si můžete stáhnout v pdf zde.
 
Meditační centra v Asii 2010 Tisk
Přehledný souhrn meditačních center a klášterů v Thaisku, Barmě, na Srí Lance, v Nepálu a Indii. Článek nabízí základní informace o možnostech meditační praxe pro zájemce ze Západu. Autorem a editorem tohoto přehledu je Dieter Baltruschat, do angličtiny přeložila Katharina Titkemeyer.

Poslední aktualizovaná verze z ledna 2010 ke stažení
zde.
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 14 z 15
PRAVIDELNÉ SCHŮZKY: Pražské buddhistické centrum Lotus, Dlouhá třída 2, středa od 19:15