list.gif
Meditační centra a kláštery
Meditační centra v Asii 2010 Tisk
Přehledný souhrn meditačních center a klášterů v Thaisku, Barmě, na Srí Lance, v Nepálu a Indii. Článek nabízí základní informace o možnostech meditační praxe pro zájemce ze Západu. Autorem a editorem tohoto přehledu je Dieter Baltruschat, do angličtiny přeložila Katharina Titkemeyer.

Poslední aktualizovaná verze z ledna 2010 ke stažení
zde.
 
Klášter Ingíriya (Jan Ondruška) Tisk
Honzíkova cesta
Jmenuji se Honza a čtyři měsíce jsem pobýval na Srí Lance, z toho přibližně tři jsem strávil v klášteře v Ingirii. Už z Brna jsem poslal nájakovi dopis, v kterém jsem se představil a požádal jsem ho o možnost pobytu. Začátkem února jsem do kláštera přijel s ctihodným Kusalou, který mi pomáhal s prvními „kroky“ na Srí Lance. V klášteře mne přijali srdečně a hned mne zavedli do kuti, kterou pro mne připravili. A tak začal můj pobyt v klášteře.
Celý článek...
 
Meditační centrum v Kandubodě (Bhikkhu Kusala) Tisk
Meditační centrum Sumathipálo Na Himi v Kandubodě
Během listopadu 2005 jsem na Srí Lance navštívil s dalšími českými mnichy několik klášterů, které měly dobrou pověst co do možnosti intenzivní meditace. Chtěli jsme najít dobrého a zkušeného učitele Dhammy, který by nás mohl vést v meditaci i v mnišském životě. Mezi tři nejvyhlášenější místa s dobrým meditačním učitelem patřil rozlehlý pralesní klášter Na-Uyana nalézající se u vesnice Pansiyagama v kraji Kurunagala. Představenym je zde ctihodný Ariya Dhamma a hlavním meditačním učitelem jeho žák ctihodný Ariya Nanda. Druhým místem byl další pralesní klášter a meditační centrum Meetirigala Nissarana Vanaya, kde učí Dhammu a meditaci ctihodný Dhammajeeva (viz články o Meetirigale od bhikkhu Kálakusaly a Davida Valoucha). My jsme se nakonec rozhodli zůstat na třetím místě, v nově vybudovaném meditačním centru Sumathipálo Na Himi Sénasun Árána, které leží asi 25 km od Kolomba ve vesnici Kanduboda, hned vedle staršího a velmi známého Kanduboda Vipassana Meditation Centre.
Celý článek...
 
Ingiriya Madakada Aranya (Sámanéra Suneetha) Tisk
V klášteře Madakada, ležícím cca 5 km od města Ingíriya v horské oblasti Ratnapury, jsem na sklonku roku 2006/2550 strávil jeden měsíc jako sámanéra (buddhistický novic).

Ingíriya Madakada Aranya je jedním z moderních klášterů, který byl vybudován v šedesátých letech 20. století, na místě, kde bývala stará jeskynní kuti (příbytek mnicha). Klášter se rozprostírá na úbočí nad korytem horské řeky, na jejíž všudypřítomné hučení jsem si rychle zvykl. Od autobusové zastávky (bus z Ingíriye) sem lze dojít pěšky po lesní cestě (necelý jeden km).

Celý článek...
 
PRAVIDELNÉ SCHŮZKY: Pražské buddhistické centrum Lotus, Dlouhá třída 2, středa od 19:15