list.gif
Dhamma
Jan Honzík: Velké buddhistické školy I - théraváda Tisk
Velké buddhistické školy a jejich vývoj
Jan Honzík

  Buddha Gótama (Buddha Šákjamuni) žil podle nejnovějších výzkumů pravděpodobně v 5. století před naším letopočtem. Buddha - probuzený a osvobozený učitel, dhamma (skt. dharma) - nauka, kterou objevil a předával, a sangha - společenství jeho následovníků, představují tři klenoty (pa. ti-ratana), k nimž se pravděpodobně všechny školy buddhismu vztahují jako ke svým základním hodnotám. Tyto tři klenoty tvoří jakýsi společný jmenovatel rozmanitých buddhistických škol a tradic, které vznikly za 2500 let od Buddhovy smrti do dneška. V následujícím článku se pokusím ty největší buddhistické školy stručně charakterizovat a poukázat na jejich historický vývoj.

Celý článek...
 
Co je to meditace? (Veronika Nevolová) Tisk
Cílem meditace, tak, jak ji již před více než dva a půl tisíci lety začal učit historický Buddha, je vhled do reality. Za pomoci meditační praxe se snažíme porozumět tomu, že věci neustále plynou a také přijmout skutečnost, že necháme-li je být a nebudeme-li se je snažit k sobě připoutávat či je od sebe odstrkovat, přinese nám to opravdový klid a vyrovnanost mysli.
Celý článek...
 
Rozprava o Angulimálovi Tisk
Angulimala Sutta (Madždžhima-nikája 86)
Přeložil z jazyka páli ct. Thanissaró Bhikkhu
Z angličtiny přeložil J. Šťovíček

Takto jsem slyšel, když Osvícený dlel poblíž Savatthi v Džetově Háji, Anathapindikově klášteře. V tu dobu žil v říši krále Pasenadiho loupežník Angulimála, brutální, krvežíznivý, oddaný zabíjení a vraždění, nelítostný k živým bytostem. Obracel vesnice, města i obydlené oblasti v pustiny. Přitom co zabíjel lidské bytosti, nosil na krku věnec ("mala") z prstů ("anguli").
Celý článek...
 
Proč meditovat? (Dr. Veronika Nevolová) Tisk
Každý z nás chce být šťastný. Prožitek štěstí je často tou hnací silou, díky které navazujeme nové vztahy, hledáme uspokojivou práci, adekvátní bydlení, studujeme, chodíme za kulturou, sportujeme, jezdíme na exotické dovolené, střídáme vozový park, oblečení, televizní pořady či knihy, snažíme se být pracovití, mužní, citlivé, chceme zhubnout či se stát rodičem, nabrat více moudrých myšlenek, jíme zdravě, třídíme odpad, vracíme se zpátky k přírodě, meditujeme.

Problém je však v tom, že si od všech těchto věcí slibujeme mnohem více, než nám doopravdy mohou nabídnout. Domníváme se totiž, že všechno toto - lidé, vlastnictví, funkce, pocity atd. - nám zajistí trvalé štěstí. To, po čem tak moc toužíme. Ale právě tato domněnka, toto nereálné očekávání je příčinou námi zažívaného utrpení.
Celý článek...
 
PRAVIDELNÉ SCHŮZKY: Pražské buddhistické centrum Lotus, Dlouhá třída 2, středa od 19:15